Zakon o zaštiti na radu (NN, br. 71/14, 118/14, 154/14)
Pravilnik o ovlaštenjima za poslove zaštite na radu (NN, br. 112/14, 84/15)
Pravilnik o ispitivanju radnog okoliša, te strojeva i uređaja s povećanim opasnostima (NN, br. 114/02, 131/02, 126/03)
Pravilnik o listi strojeva i uređaja s povećanim opasnostima (NN, br. 47/02)
Pravilnik o sigurnosti i zdravlju pri uporabi radne opreme (NN, br. 21/08)
Pravilnik o sigurnosti strojeva (NN, br. 28/11)
Prema članku 42. važećeg Zakona o zaštiti na radu, Poslodavac je obvezan, u skladu sa zakonom, njegovim provedbenim propisima, pravilima zaštite na radu, posebnim propisima, odnosno uputama proizvođača, obavljati preglede, odnosno ispitivanja sredstava rada koja se koriste, radi utvrđivanja jesu li na njima primijenjena pravila zaštite na radu i jesu li zbog nastalih promjena tijekom njihove uporabe ugroženi sigurnost i zdravlje radnika. Ministar treba pravilnikom propisati mjere, pravila i rokove pregleda ili ispitivanja.
U prethodnom Zakonu o zaštiti na radu, poslodavac je bio dužan obavljati ispitivanja strojeva i uređaja s povećanim opasnostima:
- prije njihovog stavljanja u uporabu,
- najmanje jedanput nakon dvije godine njihove uporabe,
- poslije rekonstrukcije, a prije ponovnog početka korištenja,
- prije početka korištenja na novom mjestu uporabe, ako su strojevi i uređaji premješteni s jednog mjesta na drugo pa su zbog toga rastavljena i ponovo sastavljena.
U novom Zakonu o zaštiti na radu se ne spominje pojam strojeva i uređaja s povećanim opasnostima. Spominje se radna oprema, koja obuhvaća svu opremu, ne samo onu za koju se po prethodnom zakonu smatralo da predstavlja posebnu opasnost. U Pravilniku o ovlaštenjima za poslove zaštite na radu se spominje ispitivanje radne opreme. Nigdje se ne spominju rokovi ispitivanja.
Prema novom zakonu, dok se ne donese pravilnik kojim bi se propisale mjere, pravila i rokove pregleda ili ispitivanja, na snazi su Pravilnik o ispitivanju radnog okoliša, te strojeva i uređaja s povećanim opasnostima, te Pravilnik o listi strojeva i uređaja s povećanim opasnostima. U zadnjespomenutom pravilniku su propisani rokovi ispitivanja kao u starom zakonu. Dakle, još uvijek je sve po starom, ispituju se samo strojevi s liste i u rokovima prema prethodnom zakonu.
Prema još važećem Pravilniku o ispitivanju radnog okoliša, te strojeva i uređaja s povećanim opasnostima, tvrtka ovlaštena za ispitivanje je dužna izraditi poslovnik o postupcima, uvjetima i metodama obavljanja tih ispitivanja. U zapisniku o ispitivanju se mora navesti metode, postupke, norme i tehničku opremu korištenu prilikom ispitivanja. Iako se ovdje zapravo podrazumijeva da strojevi i uređaji s povećanim opasnostima moraju zadovoljiti norme koje se na njih odnose, ta veza u praksi nikada nije uspostavljena. Tvrtke ovlaštene za ispitivanja su sastavile općenite poslovnike i na strojevima provjeravale neke osnovne sigurnosne uvjete i na osnovu njih dobile ovlaštenja. Naravno, nastavile ispitivati u skladu s poslovnicima, iako time nisu pokriveni svi zahtjevi primjenjivih normi.
Prema Pravilniku o sigurnosti strojeva, proizvođač ili uvoznik stroja, odnosno osoba koja stroj stavlja na tržište, dužna je uz stroj priložiti tehničku dokumentaciju koja uz ostalo sadrži:
– opći opis stroja,
– sve nacrte stroja zajedno s nacrtima upravljačkih krugova, kao i odgovarajuće opise i objašnjenja koja su potrebna za razumijevanje rada stroja,
– detaljne nacrte s proračunima, rezultatima ispitivanja, certifikatima itd., koji su potrebni za provjeru sukladnosti stroja s bitnim zdravstvenim i sigurnosnim zahtjevima,
– dokumentaciju o ocjeni rizika,
– kopiju uputa za strojeve,
– kopiju izjave o sukladnosti.
Upute za uporabu moraju sadržavati, između ostalog:
- naziv tvrtke i punu adresu proizvođača i njegovog ovlaštenog predstavnika;
- naziv stroja kako je naznačeno na samome stroju;
- izjavu o sukladnosti;
- opći opis stroja;
- crteže, dijagrame, opise i objašnjenja potrebna za uporabu, održavanje i popravak stroja i provjeru ispravnosti rada istog;
Kako je obveza proizvođača stroja da u potpunosti slijedi važeće norme pri njegovom projektiranju, pri njegovoj izradi, te pri izradi prateće dokumentacije, isti je obvezan odrediti i načine njegovog održavanja i ispitivanja. Tvrtke ovlaštene za ispitivanje su dakle dužne izvršiti sva ispitivanja koja je proizvođač propisao, a proizvođač je odgovoran za ispravnost uputa koje je dao.
Predlažem dakle svakoj tvrtki koja koristi radnu opremu, da prikupi dokumentaciju za svu svoju radnu opremu, bez obzira da li je po prethodnom zakonu spadala u strojeve i uređaje s povećanim opasnostima ili ne, te da od ovlaštene tvrtke za ispitivanje radne opreme traži da se ispitivanja provedu prema postupku koji je propisao proizvođač.